Żyjemy w coraz bardziej rozwiniętym technologicznie świecie, który połączony jest razem działających ze sobą sieci, dzięki czemu przesył informacji stał się łatwy i szybki. Od bankowości, po infrastrukturę rządową, ochrona przestała być opcjonalna, a stała się obowiązkowa.
Ryzyko cyberataku stoi na szczycie dotychczasowych problemów z jakimi musi zmierzyć się organizacja. Wraz z wzrostem ataków hakerów na infrastrukturę nie tylko małych i średnich firm, ale dużych korporacji, a nawet na dostawców usług internetowych istnieje prawdopodobieństwo zagrożenia globalnej gospodarki. Cyberkriminaliści generują straty dla globalnej gospodarki rzędu 400 bilionów dolarów rocznie. Z tego
powodu ważne jest aby organizacja posiadała narzędzia umożliwiające sprawną ochronę centralnej sieci firmowej, tym bardziej w przypadku dostępu zdalnego za pośrednictwem urządzeń i punktów końcowych, takich jak komputery PC, laptopy i inne urządzenia bezprzewodowe i mobilne. Choć bezpieczeństwo punktów końcowych nie jest pojęciem nowym, ze względu np. na wzrost pracowników i osób uprawnionych do dostępu, poprawne zabezpieczenie sieci staje się coraz bardziej złożone.
Czym jest Malware?
Malware to połączenie słowa „malicious” i „software”. Jest to często używany termin w odniesieniu do zagrożeń takich jak wirusy, spyware, adware oraz wszystkich szkodliwych programów instalowanych bez wiedzy użytkownika. Poniżej znajduje się opis poszczególnych grup:
- Wirusy – jest to rodzaj samoreplikującego się oprogramowania, które powoduje spowolnienie pracy systemu oraz doprowadzić do zniszczenia lub zastąpienia danych.
- Spyware – oprogramowanie służące do zbierania danych na temat aktywności użytkownika w celu kradzieży haseł, danych uwierzytelniających do kont bankowych i innych prywatnych informacji.
- Adware – wyświetlanie irytujących reklam na ekranie.
Żadna organizacja nie może funkcjonować bez oprogramowania antywirusowego. Nowe zagrożenia pojawiają się cały czas, dlatego bez aktualnych sygnatur umożliwiających sprawne rozpoznanie wirusa, stawiamy naszą firmę na duże niebezpieczeństwo utraty danych lub poniesienia szkód finansowych. Choć oprogramowanie antywirusowe nie gwarantuje 100% ochrony, jest jednak jednym z kluczowych elementów niezbędnych do zwiększenia bezpieczeństwa w organizacji.